koncerty

ENSEMBLE 56

W piątek 20 stycznia o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert. Wstęp wolny !

/

Ensemble 56

56 to numer heksagarmu księgi Yijing o nazwie LU – „wędrowiec”. Dla wędrowca domem jest droga. Spotykając na niej różnych ludzi musi nauczyć się z nimi kontaktować i współpracować niezależnie od ich pochodzenia i tradycji którą reprezentują. Muzyka zespołu to improwizacje powstające w „przestrzeni wspólnej”, pomiędzy doświadczeniami i preferencjami każdego z muzyków,  zaś gruntem dla wspólnych działań jest głębokie słuchanie, które warunkuje aktywność dźwiękową członków zespołu. Działalność Ensemble 56 można nazwać „improwizacją zorientowaną na dźwięk”, gdyż głównym celem muzyków jest dźwiękowe współdziałanie w czasie rzeczywistym, w konkretnej, niepowtarzalne sytuacji sonicznej, niezależnej od stylistyk i gatunków. Założyciele zespołu – Górka i Mazur – nazywają Ensemble 56 „zespołem otwartym”, albowiem zasadą jest, iż do swojego duetu zapraszają coraz to nowych muzyków, tworząc efemeryczne, niestabilne składy osobowe, w których nowi muzycy są opisywanymi w Yijing nowymi ludźmi, których wędrowcy spotykają na swej drodze.

Tym razem, kolejnym członkiem zespołu będzie wybitny polski trębacz Artur Majewski.

 

W koncercie wystąpią:

Mieczysław Górka – muzyk-perkusista

Jeden z najbardziej znanych polskich perkusistów współczesnego jazzu. Współtwórca grupy „Laboratorium”, z którym grał od powstania zespołu do końca 1979 r. Współpracował między innymi ze Zbigniewem Seifertem i Czesławem Niemenem, z zespołami Axis, Sami Swoi, Old Metropolitan Band i Beale Street Band. Obecnie współtworzy zespół The Gravity. Cały czas jest aktywnym, kreatywnym muzykiem czego najlepszym dowodem są koncerty w ramach zespoły Ensemble 56 oraz współpraca m.in. z Yurijem Yaremczukiem, Ilią Belorukovem, Piotrem Baronem i Mikołajem Trzaską.

 

Rafał Mazur – muzyk-improwizator, filozof

Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.

Absolwent studiów filozoficznych magisterskich i doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na studiach doktoranckich w Instytucie Filozofii UJ zrealizował program badawczy dotyczący daoistycznych strategii działania używanych w praktyce  „swobodnej ekspresji” – metodzie artystycznej kreacji stosowanej w kręgu wenren, i możliwości zastosowania tych strategii w praktyce swobodnej improwizacji. W kręgu jego filozoficznych zainteresowań, oprócz filozofii i estetyki Dalekiego Wschodu znajdują się: estetyka sztuk performatywnych, filozofia sztuki, neuroestetyka i prakseologia.

Rafał Mazur gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej przez Jerzego Wysockiego.

www.rafalmazur.eu

 

Artur Majewski – muzyk-trębacz
Koncertował poza Polską m.in. w USA, Japonii, Anglii, Izraelu, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech i Słowenii. Wystąpił m.in. na Gdynia Summer Jazz Days 2001, JVC Warsaw Jazz Festival 2002, Warsaw Summer Jazz Days 2002, Sergey Kuryokhin Festival 2003 w Berlinie, Eurosonic Festival 2004 w Groningen, w Holandii i 26th Jazzfestival Saalfelden w Austrii (2004), Leipziger Jazz Tage 2005 w Lipsku, Jazz Im Goethe Garten 2006 Festival w Lisbonie, Tel Aviv White Night Festival w Izraelu (2008), World Music Festival – Chicago 2009. W latach 1999 – 2008 współtworzył wrocławski zespół
Robotobibok, z którym wydał trzy płyty. Współtworzył z Kubą Sucharem duet Mikrokolektyw z którym wydał 4 albumy dla wytwórni Delmark Records i Vytvornia Om. Wraz z Gerardem Lebikiem, Wojtkiem Romanowskim i Kubą Cywińskim tworzył Foton Quartet. W 2010r. nakładem wytwórni NotTwo ukazał się album kwartetu „Zomo Hall”.
Występował z takimi muzykami jak: Rob Mazurek, Fred Anderson, Nicole Mitchell, Joshua Abrams, Mike Reed, Chad Taylor, Noel Kupersmith, Matt Lux, Jason Adasiewicz, Mat Bauder, Jason Ajemian, Noritaka Tanaka, Nate McBride, John Herndon, Tim Mulvenna, Steve Hunt, Harrison Bankhead, Mauricio Takara, Richard Ribeiro, Zlatko Kaucic, Tomaz Grom, Kuba Suchar, Michał Biela, Gerard Lebik.
Współpracuje z zespołami: Exploding Star Orchestra,Joshua Abrams Natural Information Society, Alzheimer Trio i Kristen. Obecnie aktywnie współpracuje w duecie z Rafałem Mazurem.
Jest asystentem na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie wykłada od 2004r.