koncerty

SOLVAY NOCĄ – LOR / EDYTA GÓRECKA

31 sierpnia o godzinie 20.00 zapraszamy na kolejną muzyczną odsłonę SOLVAYa NOCĄ. 
Bilety w cenie 25 zł (normalne) i 15 zł (ulgowe) dostępne w sprzedaży internetowej – tutaj
oraz w kasie CSW SOLVAY bezpośrednio prze koncertem.
/

Lor to grupa tworzona przez utalentowane nastolatki z Krakowa: Julię Skibę(komponuje i gra na pianinie), Paulinę Sumerę (pisze teksty), Jagodę Kudlińską(śpiewa) i Julię Błachutę (gra na skrzypcach). Zespół prezentuje muzykę niezwykle klimatyczną, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina, które świetnie współgrają z subtelnym i ujmującym wokalem. 
Same o sobie mówią, że grają folk, a inspiracją do tworzenia stanowią artyści tacy jak: Tom Rosenthal, Sóley, Agnes Obel, czy Birdy.
Lor powstał na początku 2015 roku, gdy pod wpływem obrazu Ogród Szczęśliwych Zmarłych Friedricha Hundertwassera została skomponowana pierwsza piosenka The Garden of Happy Dead People. 
We wrześniu tego samego roku powstał teledysk do utworu Windmill, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i zainteresowaniem takich mediów jak TVN czy Polskie Radio. Zespół miał okazję zagrać na takich wydarzeniach jak: Spring Break, Orange Warsaw Festival, OFF Festival, Slot Art, Soundrive, Europejskie Targi Muzyczne Gazety Co Jest Grane, a także supportował norweską artystkę Aurorę. W listopadzie ukazał się najnowszy singiel zespołu- ,,Aquarius”.„Aquarius” został zaprezentowany w radiu KEXP, w audycji Morgan Chosnyk.

Edyta Górecka jest wokalistką i autorką tekstów. Wraz z zespołem, na scenie muzycznej pojawiła się pod koniec 2016 roku z utworem „Sierpień”. Jest laureatką konkursu Skoda Auto Muzyka z ramienia Katarzyny Nosowskiej, która określiła wokalistkę słowami: 

“To jest głos pochodzący z zupełnie innej rzeczywistości.
Edyta pojawia się z chłopakami, serwuje nam piosenkę o sierpniu i ja wierzę,
że wszystko będzie dobrze.” 

We wrześniu 2017 roku Katarzyna Nosowska ponownie doceniła artystkę, kwalifikując ją do dziesiątki finalistów Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

Zanim jednak to nastąpiło, w październiku 2016 roku Edyta została laureatką konkursu towarzyszącego krakowskiemu festiwalowi Synestezje. Te wydarzenia utorowały jej dalszą muzyczną drogę. W marcu 2017 roku wydała swoją debiutancką EPkę „Portrety”. 

W kwietniu wystąpiła na festiwalu Spring Break. W tym czasie jej muzyka spotkała się z pozytywną opinią mediów muzycznych, takich portali jak np: Beehype, Brand New Anthem, All About Music, Outrave, Gazeta Magnetofonowa czy Europavox.
W tym samym czasie była nominowana do Opolskich Debiutów 2017 gdzie utwór “Sierpień” doceniła Mela Koteluk: “Za nastrój całości utworu, jego konsekwentną delikatność i oryginalną melodię.” 
Doceniona przez jury Jarocińskich Rytmów Młodych (m.in. Piotr Metz, Krzysztof Zalewski) zagrała na Festiwalu w Jarocinie 2017. Pojawiła się również m.in. na Slot Art Festiwalu, CudaWiankach w Gdyni, Sofar Sounds Wrocław, BalconyTV czy w Piwnicy Pod Baranami. Do tej pory dzieliła scenę z takimi artystami jak np. Mikromusic, Smolik/KevFox, Grzegorz Turnau czy The Dumplings. Dzięki wygranej w trzeciej edycji Festiwalu Supportów w 2019 roku pojawi się jej debiutancka płyta. 

Twórczość Edyty Góreckiej to wypadkowa inspiracji, całego zespołu, brytyjską muzyką gitarową, przestrzenią islandzkich kompozycji i lekkością akustycznych brzmień. Kluczową rolę w jej muzyce pełnią autorskie teksty, które natchnione literaturą i osobliwą obserwacją świata, wprowadzają w podwodno-oniryczny klimat. Świat tekstu to przestrzeń do marzycielsko-swoistego przedstawienia wyobrażeń o rzeczywistości wokół, własnych przemyśleń i historii jakie mają miejsce.