wystawy

GRANICE PEJZAŻU

W dniach 15.09 – 27.10.2017 zapraszamy do Galerii Głównej naszego Centrum na wernisaż wystawy malarstwa „Granice pejzażu”.

/

Pojęcie granicy ma ładunek metafizyczny, gdyż w moim pojęciu odnosi się do spraw ostatecznych, umiejscawia miejsce zmiany, lub przejścia. Zbliżanie się do granicy powoduje niepokój, wzrost uwagi, nadzieje lub obawy. Ale zawsze jest to sytuacja wzmożonej aktywności psychicznej.                                                                                                                 

 J.S. Bydgoszcz sierpień 2017  

Ale czy tytułowy pejzaż o którym mówię, ma w ogóle jakieś granice ? Pewnie nie, ale człowiek ma ogromną potrzebę porządkowania a porządkowanie polega między innymi na dzieleniu, w tym przypadku przestrzeni. Przestrzeń działania, pracy, odpoczynku, nauki, zabawy itd.  Przestrzeń izby, sypialni, kuchni, domu, ogrodu, świątyni, ulicy, miasta, otoczenia i dalej przestrzeń tego, co widać i niewidocznego, bądź niewidzialnego, przestrzeń faktów i wyobrażeń, przestrzeń przeszłości wspomnień, przestrzeń przyszłości, planów na przyszłość i teraźniejszość, dla Europejczyka nieuchwytna. Ja nazwę to pejzażem. Wreszcie religia próbująca uporządkować, ukierunkować plany, wyobrażenia i obawy odnośnie ostatecznej przyszłości.  Zatem, człowiek zanurzony dosłownie w swojej doczesności, na którą składają się wyżej wymienione komponenty, porusza się w czymś na kształt pejzażu, który dzieli się na plany bliższe i dalsze, rozrzucone niejako wokół.  Ja pojmując rzeczywistość w taki sposób, jestem  o krok od uświadomienia faktu, że pejzaż ów, lub inaczej mówiąc rozległe pole wrażliwości, rozciąga się w obie strony, poczynając od powierzchni malatury. To, co widać, to, co oddziałuje, emanuje, to ta część pejzażu, która ogarnia obserwatora, wizualnego uczestnika wydarzeń, faktów artystycznych, który niejako niesie swoje otoczenie ze sobą. Takim obserwatorem jest również artysta malarz, wyposażony w umiejętności kreowania przestrzeni obrazu, poruszając się malarsko po jego powierzchni a także w głąb.  Można by powiedzieć, że wielokrotnie przekracza ową granicę malatury, przebywając „tam” wśród malarskich znaków po czym wraca do codzienności aby dopełnić rytuałów i obowiązków.

J.S. Wiśniowa lipiec 2017

W wystawie udział biorą: 

Tomasz Baran / Urodzony 1992 r. w Rzeszowie. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom w pracowni malarstwa prof. zw. Tadeusza Boruty. Autor kilku wystaw zbiorowych w kraju. Jest uczestnikiem plenerów ogólnopolskich i międzynarodowych

 

Iwona Duracz   /  Urodzona w Mielcu. Studiuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni Malarstwa prof. St. Białogłowicza. Autorka trzech wystaw indywidualnych. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą min. : (Mielec, Rzeszów, Tarnów, Kielce, Maleniec, Warszawa, Gdańsk, Katowice, Przemyśl, Krosno, Lwów, Oradea, Koszyce).

 

Łukasz Gil / Urodzony w 1982 r. w Rzeszowie. Odbył studia artystyczne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni malarstwa prof. St. Białogłowicza ( 2005 – 2010). Dyplom z wyróżnieniem w 2010r. W 2015 roku uzyskał stopień doktorski w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zatrudniony obecnie jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest kuratorem i organizatorem wielu wystaw i spotkań środowiskowych. Autor 24 wystaw indywidualnych. Brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Należy do ZPAP oraz grupy artystycznej Młodzi Sztuką działającej przy ZPAP w Warszawie.

 

Jarosław Sankowski / Urodzony w 1962 roku w Bydgoszczy. Po pięcioletniej nauce w bydgoskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, rozpoczął studia w  Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.  Po pięcioletniej nauce na Wydziale Architektury i  Wzornictwa Przemysłowego następnie Malarstwa i Grafiki w 1987 roku otrzymał Dyplom w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego z zakresu malarstwa.  Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę projektową,  obecnie związany jako pedagog z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

 Fotorelacja z wydarzenia