wystawy

PEJZAŻE

W styczniu w Galerii Promocyjnej CSW Solvay prezentujemy wystawę malarstwa Anny Sałach. Ekspozycja czynna w dniach 9.01 – 1.02.2019. Wernisaż wystawy – 18.01. godzina 19.15

/

Anna Sałach – Urodzona w 1980 roku. W latach 2001 – 2006 studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Leszka Misiaka. Dyplom z wynikiem celującym, obroniła  w roku 2006. W roku 2010 znalazła się wśród osób nominowanych do nagród  w III Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Fundację Kultury im. I. J. Paderewskiego pt. „Obrazy muzyką malowane. Polski pejzaż.” W 2017 roku zaprezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej w galerii Centrum Kultury Polskiej w Monachium przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej.

——-

Moja sztuka jest głęboko osadzona w rzeczywistości. Czerpię inspirację z otaczającego mnie świata. Nie wymyślam obrazów, tylko je dostrzegam i zapisuję w notatniku. Pośpieszny szkic pozwala mi łatwiej uchwycić istotę zjawiska, chwili czy sytuacji, która jakoś mnie zachwyci. Bywają takie momenty, które tak zapadają w pamięć, że trwają jak gdyby wiecznie. Czas staje się umowny. Nieraz taki obraz długo dojrzewa w mojej świadomości, zanim przeleję go na płótno.

Obrazy maluję na podstawie szkiców. Ważna jest dla mnie synteza, wybór tego co najistotniejsze. Malarskie przekształcenie nie może być jednak uproszczeniem rzeczywistości, ale jej stężeniem, wydobywaniem esencji.

Moje prace są owocem skupienia, wsłuchania się w siebie i swoje przeżywanie świata. Rodzą się z milczenia. W każdym istnieje taki obszar milczenia, taka najgłębsza część własnego ja. Jest moim marzeniem, żeby moje obrazy pomagały odkrywać w sobie taki obszar. A jest to obszar jakiegoś ogołocenia. Może stąd w moich obrazach tendencja do oczyszczania formy i jej intensyfikacji. Cisza potrafi krzyczeć.

Anna Sałach

 

 

fotorelacja z wydarzenia

o wystawie – artosztuce.blogspot.com