wystawy

ZWIDY

W dniach 9.02. – 6.03.2018 w Galerii Promocyjnej naszego Centrum prezentujemy wystawę rzeźby i rysunku Kai Pilch. Wernisaż 9.02.2018 o godzinie 19.00.

/

W plastycznych działaniach Kai Pilch dostrzec można echa odległych światów, powidoki sygnałów wędrujących przez nieznaną przestrzeń kosmiczną. Mogą być one obrazem ruchu, tego, że światu obca jest stagnacja, wszystko w nim płynie, oddziałuje na siebie nawzajem i przenika się.

Prace te mogą być wyobrażeniem świata oglądanego w mikro detalu, jak i teleskopowym przybliżeniu, , ukazywać przestrzeń kosmiczną, odległe gwiazdy, układy planet, pulsary, czarne dziury coś, czego istnienia możemy się tylko domyślać i nasłuchiwać w kosmicznym szumie.

Interesujące jest to przenikanie się struktur, tiulowej siatki i rysunku wykonanego na poszczególnych jej warstwach, które się dopełniają, pogłębiając iluzję przestrzeni . Wszystko jest w ruchu zdaje się w swoich pracach mówić Kaja Pilch świat widziany to płynna rzeczywistość . Zjawiska w przyrodzie bywają nienamacalne, a jednak nas zachwycają , skłaniają do przemyśleń nad tym, co naprawdę jest trwałe. Jak pisze Olga Tokarczuk, „zawsze lepsze będzie to, co jest w ruchu niż stałość: (…) znieruchomiałe musi ulec rozpadowi, degeneracji i obrócić się w perzynę, ruchome zaś będzie trwało wiecznie”.

„Serce”

 

Kaja Pilch / Urodzona w 1993 r. w Krakowie. W latach 2009-2013 odbyła naukę w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu na kierunku ceramika pod okiem Krystyny Jarczewskiej. Studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Dypolmantka w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego. Laureatka nagród i wyróżnień, autorka wystaw indywidualnych i kilkunastu ekspozycji zbiorowych.

 

fotorelacja z wydarzenia

Zwidy Kai Pilch w CSW Solvay